Nyitó előadást tartott Dr. Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság elnöke. Kiemelte mennyire lényeges az egyén adatainak védelme elhalálozása után is. Ezután Dr. Weszelovszky Zoltán következett, aki a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság elmúlt 18 évének működéséről adott számot. Balogh Miklós a Reneszánsz Kőfaragó Zrt. elnök-vezérigazgatója " Regélő kövek" címmel a Fiumei Úti Sírkert és a Salgótarjáni Utcai Zsidó Temető megújulásáról tartott érdekes beszámolót sok szép fotó bemutatásával. A kövek szépsége, mint az emlékezés fontos közvetítői, a művészeti stílusok megjelenítői évszázadokon keresztül. Sajnos a jövő nemzedéke többnyire már csak digitálisan mentett információkból tud majd tájékozódni a múltat illetően.

A konferencia első blokkját Dr. Windisch László a Magyar Nemzeti Bank alelnöke zárta a Kossuth tér nemzeti emlékhelyet ábrázoló emlékérme hivatalos kibocsátásával, illetve az első példányok ünnepi átadásával.

A kávészünet után Lechner Csaba a Nemzeti Örökség Intézetének stratégiai igazgatója "Muhi 777" címmel beszélt egy történelmi emlékhely kivitelezéséről, megújulásáról képekkel illusztrálva. Ezt követően Dr. Gerencsér Balázs a SZIGÜ cégcsoport vezetője a Nagykőrösi Református Temető rejtett szépségeibe kalauzolt el minket, bemutatva annak teljes történetét és nevezetességeit. Érdekes kitérőt tettünk Arany János életébe, aki több mint tíz évet töltött a településen, így sok tekintetben - pl. sírversek - kötődik a temetőben nyugvókhoz. Dr. Zelena András a Budapesti Gazdasági Egyetem adjunktusa rendkívül érdekes előadást tartott arról, van-e helye a gyászjelentéseknek a közösségi oldalakon. Megosztotta velünk kutatásainak eredményét, mely a közösségi oldalakon megjelenő posztok számára és tartalmára vonatkozott, ezzel is szemléltetve az emberek gyásszal kapcsolatos internetes szokásait. Kifejtette mennyire segítik vagy hátráltatják a modern megjelenési formák a gyász feldolgozását.

Az utolsó 15 percben Szakács István a Nemzeti Örökség Intézetének műszaki igazgatója az Apponyi-gyászhintó restaurálásáról és a Fiumei Úti Sírkertben történő kiállításáról beszélt. A hintó évekig pihent egy raktárban és különös módon állapotát remekül megőrizte, ami nem is annyira a tárolásnak volt köszönhető, mint inkább a kiváló technológiának, amivel egykor elkészítették. Fotók segítségével minderről is kaptunk tájékoztatást. Utoljára fedetlenül a Múzeumok Éjszakáján láthatta a nagyközönség, ezután elfoglalta végső nyughelyét egy speciálisan erre a célra tervezett és készített modern, több rétegű üvegezéssel gyártott hőszigetelt és fűthető tárolóban. Ennek különlegessége még, hogy az előtető hossza megfelel annak a méretnek, ami a hintó befogott lovakkal történő használatakor látható.

Zárszót mondott Dr. Boross Péter, a Nemzeti Emlékhely és Kegyelet Bizottság elnöke, majd fogadásra invitálták a vendégeket, ahol lehetőség nyílt ismerkedésre és az elhangzottak megvitatására.

Köszönjük a lehetőséget!

Gyebnár Annamária

Adományozás Napja
2018.11.25.

2018-ban az Adakozó Kedd elnevezésű nemzetközi programhoz kapcsolódunk. Az adománygyűjtés mellett partnerszervezetekkel közös programot valósítunk meg Pesterzsébeten.